Ziemiórki (Sciaridae) - to wspólna nazwa kilku gatunków muchówek

Ziemiórki podobne są do muszek owocowych. Jednak ziemiórki nie interesują się owocami tylko wilgotną ziemią w doniczkach. Tam też dorosłe samice składają jaja (100-200 sztuk). Za jakiś czas na powierzchni ziemi pojawiają się larwy długości do 7mm. Są przezroczyste, czarna jest tylko głowa i przewód pokarmowy.
Dorosłe owady nie są niebezpieczne dla roślin. Problem stanowią larwy. Podłoże bogate w substancje organiczne przyciąga dorosłe osobniki, które składają w nim jaja, na powierzchni ziemi pojawiające się larwy - zwykle w doniczkach roślin nadmiernie podlewanych. Jeśli hodujemy rośliny lubiące wilgotne torfowe podłoże pojawienie się ziemiórek jest tylko kwestią czasu. Normalnie nie jedzą one roślin, ale gdy ziemia przeschnie od razu wgryzają się w soczyste korzonki. Dla starszych roślin larwy nie stanowią dużego zagrożenia. Niestety dla młodych roślin, siewek ziemiórki stanowią poważne zagrożenie.

Zapobiegać można, gdy pojawią się już larwy w doniczce,to po pierwsze nie można dopuścić do przesuszenia ziemi. Gdy ziemia jest mokra (doniczka stoi w spodku pełnym wody) to larwy prawie nie czynią szkody, wystarczy tylko dzień, dwa suszy i rośliny będą znikać bardzo szybko.
Istnieje preparat biologiczny - zawiera on nicienie Steinernema feltiae - naturalnego wroga ziemiórek. Do stosowania w domu raczej się nie nadaje, bo jest sprzedawany w dużych opakowaniach, które są dosyć drogie. Larwy często wychodzą na powierzchnie ziemi i można je wyłapywać ręcznie, ale jest to dosyć żmudne zajęcie, gdyż larw jest przeważnie bardzo dużo. Najłatwiej jest zwalczać dorosłe owady za pomocą dostępnych w supermarketach żółtych tabliczek lepnych, powleczonych powoli schnącym klejem. Możemy też między doniczkami rozmieścić żółte pojemniki z wodą: ziemiórki będą do nich wpadać i topić się.
Skuteczne są też rośliny owadożerne.
Szybko i skutecznie można zwalczyć ziemiórki środkami chemicznymi. Ziemię należy podlać dwukrotnie, w odstępie 14 dni, roztworem preparatu Cascade 050 EC (1ml na litr wody) lub Nomolt 150 SC (0,5ml na litr wody)