Polecamy pnącza!

Niektórzy mawiają: pokaż mi twój balkon, a powiem ci kim jesteś, czyli innymi słowy nasz balkon świadczy o nas. Nadeszła pora (kwiecień), aby się wykazać na tym polu (czytaj balkonie) i w tym mają dopomóc zamieszczone na naszej stronie informacje i porady praktyczne.

W czym sadzić?


- pojemniki z tworzyw sztucznych; dostępne w olbrzymiej gamie kształtów, rozmiarów i barw, są trwałe i wygodne w użyciu lecz posiadają spore wady: plastykowe ścianki uniemożliwiają dostęp powietrza do korzeni i nie stanowią odpowiedniej izolacji przed nadmiernym nagrzaniem słonecznym, które powoduje szybkie wyparowanie wilgoci z podłoża a zimą nie zabezpieczają korzeni zimujących roślin.

- pojemniki ceramiczne: bardziej przyjazne dla roślin, umożliwiają dostęp powietrza, utrzymują wilgoć, lepiej izolują przed nagrzaniem czy przemarzaniem, lecz są mniej trwałe, często pękając i tłukąc się.

- pojemniki betonowe: podobne właściwości co ceramiczne, ale trwalsze, lecz ze względu na swój ciężar nie zalecane na lekkie konstrukcje balkonowe, stosowane na tarasach i loggi.

- pojemniki drewniane: najbardziej przyjazne, wręcz idealne dla roślin, gdyż drewno ułatwia dostęp powietrza do korzeni, kumuluje wilgoć i najlepiej izoluje przed nagrzaniem czy przemarznięciem.

Pojemniki wszystkich typów muszą posiadać w dnie otwory odprowadzające nadmiar wody i powinny być umieszczone na podstawkach zbierających ten nadmiar, zapobiegając jednocześnie ściekaniu jej z balkonu czy ścian.
Przed sadzeniem, czyli nasypaniem podłoża do pojemnika, należy na jego dnie umieścić 2-3cm warstwę drenażu (kamyki, keramzyt), która zapobiegnie ewentualnemu zalaniu rośliny co jest częstą przyczyną jej zamierania.
Pojemniki napełniamy odpowiednim podłożem na 2-3 dni przed sadzeniem, aby dobrze osiadło i chronimy przed nadmiernym przesuszeniem, zraszając je.
Pamiętajmy, iż w sprzedaży znajdują się podłoża do wszystkich gatunków a nawet odmian roślin oraz o jego wymianie co 2-3 lata gdyż ulega degradacji i wyjałowieniu.


Co sadzić?


Wielkość pojemnika na balkonie warunkuje nam też gatunek sadzonych roślin.

W małych doniczkach czy niewielkich skrzynkach sadzimy mniejsze i krótkotrwałe rośliny jednoroczne takie jak bratki,niezapominajki, stokrotki, szałwie, aksamitki, żeniszki, groszek pachnący czy aktualnie królujące w wielu odmianach, surfinie.

W średnich i większych możemy posadzić trwalsze rośliny wieloletnie jak cebule krokusów, tulipanów, hiacyntów lub narcyzów oraz trwałe pnącza: powojniki, wiciokrzewy, bluszcze czy pnące róże.

W takich pojemnikach możemy także sadzić rośliny wieloletnie, które na zimę przenosimy do ciepłych pomieszczeń, czyli dalie, begonie czy pelargonie.

W największych, kilkusetlitrowych, możemy posadzić drzewa lub krzewy, zazwyczaj iglaste, które są ozdobą balkonu przez cały rok. Z tej grupy polecamy najsłabiej rosnące lub miniaturowe odmiany świerków, sosen, jodeł, jałowców, cyprysów, cyprysików itp.

Dobrym pomysłem jest sadzenie trwałych roślin pnących w gruncie pod balkonem i później prowadzenie ich w górę po linkach przytwierdzonych do balustrad.

Do tej metody polecamy:
- Rdest Auberta... obficie kwitnący do mrozów dorasta do wysokości 15 metrów;
- Dławisz... ozdobny z barwnych owoców utrzymujących się na gałęziach do lutego, dorasta do 12 m;
- Kokornak wielkolistny... ozdobny z bardzo dużych egzotycznych liści, dorasta do 10 m;
- Winobluszcz(dzikie wino)... bujna zieleń a jesienią czerwień, pną się też po ścianach do wys. 20-25 m;
- Wiciokrzew... ozdobny z liści, wonnych kwiatów i pomarańczowych owoców, pnie się 5-6 m;
- Powojniki... odmiana drobnokwiatowa rosnąca u nas dziko pnie się na wys.10m ozdobna nie tylko z kwiatów a głównie z owoców stanowiących srebrzyste pióropusze, pozostające b.długo na roślinie;
Odmiany powojników wielkokwiatowych o wspaniałych(6-12cm średnicy),wielobarwnych kwiatach mają przeciętnie od 1,5 do 3 m wysokości.
- Winorośl pachnąca... duże jasnozielone liście i puszyste pachnące kwiaty, dorasta do 20 m

Można także sadzić jadalne odmiany winorośli odporne na przemarzanie, które zapewnią we wrześniu dość pokaźną ilość smacznych i świeżych owoców.

Aby uzupełnić temat pnączy wymienimy rośliny jednoroczne, które możemy posadzić pod balkonem z tym, że dorastają one najwyżej do pierwszego piętra, bądź możemy je wysadzić na samym balkonie:
- dynia ozdobna (tykwa)... ozdobna z dużych liści a później pięknych, kolorowych owoców, które zebrane jesienią służą do dekoracji mieszkania, dorasta do 5-6 metrów;
- fasola wielokwiatowa... tworzy dość bujną zieleń, różnokolorowe kwiaty pojawiają się od czerwca do września i jest jadalna, wyrasta do 3-4 metrów;
- groszek pachnący... pnie się tylko do 2 metrów, ale wyróżnia się wielobarwną gamą kwiatów oraz intensywnym, pięknym zapachem;
- kobea pnąca... gęstą, bujną zieleń uzupełniają liczne białe, różowe i fioletowe kwiaty, rośnie do 3 m;
- nasturcja ogrodowa... duże kwiaty �płonące� wszystkimi odcieniami żółci, pomarańczy aż do karminu i czerwonej purpury, dużo okrągłych liści, potrafi dorosnąć do 4 metrów;
- ogórecznik... bardzo żywotne, szybko i bujnie rosnące pnącze (ok. 4m), białe drobne i pachnące kwiaty;
- wilec... kielichowate różnobarwne i duże kwiaty, pnie się do 3m.

Ozdobą naszego balkonu mogą być też rośliny doniczkowe stanowiące stałe wyposażenie mieszkania, lecz trzeba im zapewnić warunki zbliżone do tych w których rosły dotychczas (światło).

   

- W czym sadzić?
- Polecamy pnącza!
- Co sadzić?